Gołębia poczta to z historycznego punktu widzenia szalenie ważna metoda przekazywania informacji. Przez długie tysiąclecia, od okresu faraonów aż do II Wojny Światowej ptaki te wpływały na losy świata i stanowiły ogromne wsparcie dla niemal wszystkich ówczesnych mocarstw. Jednak co o gołębiej poczcie powinien wiedzieć człowiek współczesny?
Jak działa gołębia poczta?
Wyjaśnijmy wpierw na czym polega fenomen gołębi pocztowych. Gołąb pocztowy lata tylko w jednym kierunku, powracając do swego macierzystego gołębnika. Obiera przy tym najkrótszą możliwą drogę, pokonując dalekie dystanse znacznie szybciej, niż mógłby to zrobić człowiek. Współcześnie do przekazywania wiadomości służy metalowa obrączka na nodze zwierzęcia, do XVII wieku używano jednak innego nośnika informacji. Do ogona ptaka przyczepiano z pomocą wosku pszczelego małe, gęsie dudki, do których wkładano wiadomość, napisaną na cienkim papierze. Przekazana w ten sposób informacja nie obciążała gołębia w locie i była trudna do wykrycia przez zewnętrznych obserwatorów.
Gołębie pocztowe współcześnie
Rozwój technologii wprowadził znaczące zmiany w komunikacji na odległość. Dziś, do dyspozycji mamy niezliczenie wiele sposobów podtrzymania kontaktu z ważnymi dla nas osobami, ze szczególnym wskazaniem połączeń telefonicznych, sprawnie działających firm kurierskich oraz nieprzebranego bogactwa rozwiązań internetowych. Gołębie hodowane są przede wszystkim jako hobby przez bardzo nieliczną grupę pasjonatów, a ich wypuszczanie kojarzy się głównie ze sportem. Ostatnia poczta gołębia świata, działająca na terenie Indii, w 2004 roku zamknęła swoje gołębniki.
A jednak, oddziały gołębi pocztowych wciąż znajdują praktyczne zastosowanie w grupach przestępczych, przede wszystkim jako środek przemytu narkotyków. Proceder ten po raz pierwszy odnotowano w Bośni, gdy w 2008 roku za pomocą gołębia próbowano dostarczyć heroinę do jednego z więzień. W ostatnich latach działalność gołębich przemytników rozszerzyła się znacznie na terenie Ameryki Południowej. Ptaki wykorzystywane są też masowo na granicy USA i Meksyku.
Najnowsze komentarze